Иди Ацетилсалицилиц ацид: упутства за употребу, од чега помаже, како се узимају, мишљења, аналози таблета Ацетилсалицилна киселина
медицине онлине

Иди

Упутства за употребу ацетилсалицилне киселине

Таблете ацетилсалицилне киселине

Ацетилсалицилна киселина или аспирин спадају у групу нестероидних антиинфламаторних лекова и имају јака антипиретичка, аналгетска и антитромбоцитна својства.

Образац за ослобађање дроге

Ацетилсалицилна киселина се производи у облику таблета округлог облика са хоризонталном траком у средини беле боје. Лијек се пакира у блистер или пакирање од 10 комада.

Фармаколошка својства лека

Ацетилсалицилна киселина када се унесе у организам доприноси кршењу синтезе простагландина, супстанци које играју важну улогу у развоју фебрилних стања, инфламаторних процеса и болног синдрома.

Супресија производње простагландина доводи до експанзије крвних судова, што доприноси повећаном знојењу, због чега се објашњава антипиретичко дејство лека.

Употреба у лечењу лекова на бази ацетилсалицилне киселине доводи до смањења осетљивости нервних завршетака, што објашњава изражени аналгетски ефекат овог средства. Ацетилсалицилна киселина се елиминише из организма кроз бубреге.

Шта помаже ацетилсалицилна киселина

Таблете ацетилсалицилне киселине су прописане за одрасле како би се третирале и спречиле следећа стања:

  • Акутни упални процеси - упала врећице срца, реуматоидни артритис , мала кореја, упала плућа и упала плућа као дио комплексне терапије, упалне лезије периартикуларне врећице;
  • Болни синдром различитог порекла - јаке главобоље, зубобоља, болови у мишићима код грипа и вирусних инфекција, менструални бол, мигрена, бол у зглобовима;
  • Болести кичменог стуба, праћене јаким болом - остеохондроза, лумбаго;
  • Повећање телесне температуре, грозница узрокована инфективним и упалним процесима у организму;
  • Превенција инфаркта миокарда или исхемијског можданог удара код поремећаја циркулације, тромбогенезе и дебеле крви;
  • Ангина нестабилне природе;
  • Генетска предиспозиција за тромбоемболију, тромбофлебитис;
  • Дефекти срца, пролапс митралног залиска (поремећај његовог функционисања);
  • Инфаркт плућа, плућна тромбоемболија.

Контраиндикације

Таблете ацетилсалицилне киселине имају бројне контраиндикације за употребу. Оне укључују:

  • Хеморагијска дијатеза и васкулитис;
  • Гастритис ерозивног или корозивног порекла;
  • Пептични улкус и дуоденални улкус;
  • Лоше згрушавање крви, тенденција крварења;
  • Недостатак витамина К;
  • Дисекција анеуризме аорте;
  • Тешки поремећаји бубрега и јетре;
  • Хемофилија;
  • Индивидуална нетолеранција на салицилате или алергијске реакције на ацетилсалицилну киселину у историји;
  • Артеријска хипертензија, ризик од хеморагичног можданог удара.

Ацетилсалицилна киселина, како се узима?

Таблете ацетилсалицилне киселине су намењене за оралну примену. Препоручује се узимање лека на почетку оброка или непосредно после оброка како би се спречио развој ерозија на слузници желуца. Таблете се могу испрати млеком, тако да иритантни ефекат ацетилсалицилне киселине на слузокожу дигестивног тракта неће бити толико агресиван или користити довољну количину обичне алкалне воде без гаса.

Одрасли именују 1 таблету од 500 мг лијека 2-4 пута дневно, овисно о доказима и опћем здрављу. Максимална дневна доза је 3 г и не можете је прекорачити! Трајање терапије овим леком одређује лекар у зависности од индикација, тежине инфламаторног процеса и индивидуалних карактеристика организма, али овај период не би требало да пређе 10-12 дана.

За профилактичке сврхе, да би се смањио ризик од инфаркта миокарда и тромбогенезе, 1 таблета аспирина се прописује одраслима једном дневно. Трајање терапије је око 1-2 месеца. Током овог периода неопходно је стално пратити клиничку слику крви, пратити степен згрушавања крви и број тромбоцита.


Нуспојаве

Пре употребе таблета ацетилсалицилне киселине, пацијент треба да се консултује са лекаром. Ако пређете дозу или неконтролисану и дуготрајну употребу овог лека, може доћи до следећих нежељених ефеката:

  • Бол у пољу епигастрије, мучнине, повраћања;
  • Дијареја;
  • Вртоглавица и слабост;
  • Губитак апетита;
  • Ослабљена видна оштрина;
  • Крварење - интестинални, назални, гингивални, стомачни;
  • Промене у клиничкој слици крви - смањење количине хемоглобина и тромбоцита;
  • Поремећаји у јетри и бубрезима;
  • Развој акутног затајења бубрега;
  • Бронхоспазам, у тешким случајевима, развој ангиоедема и анафилактичког шока.

Употреба лека током трудноће и дојења

Лијек ацетилсалицилне киселине је забрањено узимати у 1 и 3 триместра трудноће.

Према спроведеним истраживањима, употреба таблета аспирина у трудница у првих 12 недеља увелико повећава ризик од развоја аномалија у ембриону, односно раздвајања горњег непца и урођених срчаних дефеката.

Употреба лека у другом тромесечју је могућа са посебном пажњом и само у случају када ће очекивана корист за мајку бити већа од могуће штете за фетус. Таблете се користе у строго одређеним дозама (минимално ефективним) и под строгим медицинским надзором. Током периода лечења, трудна мајка треба редовно да се подвргне тестирању крви како би се одредио број хематокрита и тромбоцита.

Употреба ацетилсалицилне киселине у трећем триместру је забрањена због великог ризика раног затварања аортног канала у фетусу. Поред тога, лек може довести до крварења у коморама мозга фетуса и изазвати ризик од масивног крварења код труднице.

Употреба таблета ацетилсалицилне киселине током дојења је забрањена због великог ризика од развоја отказивања јетре и бубрега код детета. Поред тога, добијање у телу бебе са мајчиним млеком, ацетилсалицилна киселина може довести до озбиљног унутрашњег крварења код детета. Ако је потребно користити овај лијек за вријеме дојења, дијете треба пренијети на умјетно храњење са прилагођеном млијечном формулом.

Интеракција са другим лековима

Истовремена употреба таблета аспирина са другим лековима из групе нестероидних антиинфламаторних супстанци (ибупрофен, нуроферон, индометацин и други) повећава ризик од горе наведених нуспојава и симптома предозирања. У неким случајевима, пацијенти су развили хепатично и бубрежно затајење и кому.

Истовременом применом ацетилсалицилне киселине и лекова из групе антацида примећује се смањење терапијског ефекта аспирина и успоравање његове апсорпције у крвоток.

Таблете ацетилсалицилне киселине не треба узимати истовремено са антикоагулантима због наглог повећања вероватноће масивног унутрашњег крварења и јаког разрјеђивања крви.

Са истовременом применом ацетилсалицилне киселине са диуретицима, њихова терапеутска ефикасност се смањује.

Истовремена употреба овог лека са етанолом може довести до тровања и интоксикације тела.


Услови складиштења и ослобађања лека

Таблете ацетилсалицилне киселине доступне су на шалтеру у апотекама. Лек треба чувати 4 године од датума производње наведеног на паковању. После овог периода, таблете се не могу узимати орално.

Паковање треба држати даље од директне сунчеве светлости ван домашаја деце.

Аналози ацетилсалицилне киселине

Структурни аналози активне супстанце: Аспицоре, Аспирин, Аспирин Кардио, Ацецардол, Ацетилсалицилна киселина, ЦардиАСК, Цардиомагнил, Колпхарит, Микристин, Плидол 100, Плидол 300, Полокард, Таспир, Тромбо АЦЦ, Тромбогард 100, Тхромбо, Тромбогард 100, Тхромбо АЦ, Тхромбо, 100;

Цена ацетилсалицилне киселине

Таблете ацетилсалицилне киселине 500мг - од 7 рубаља.

Оцените ацетилсалицилну киселину на скали од 5 тачака:
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд


Отзив о ацетилсалицилиц ацид:

Иди
Оставите повратне информације


    Иди
    Иди